بازاریابی و تبلیغات

گیفت عروسی چیست؟

گیفت عروسی هدیه‌های کوچک متنوعی از طرف عروس و داماد به نشانه یادبود مراسم ازدواج و تشکر از مهمانان می‌باشد. انتخاب نوع این گیفت‌ها به سلیقه، تداخل با مناسبت‌های مختلف، نوع آداب و رسوم بر می‌گردد بنابراین باید به انتخاب آن توجه ویژه ای داشته باشید تا برای مهمانان خاطره خوشی از شب مراسم ازدواجتان به جای بگذارید. علاوه بر این نوع گیفت، گیفت عقد نیز به تازگی رواج پیدا کرده و در مراسم عقد رسمی به مهمانان داده می‌شود.

سفارش‌های عمده و سازمانی

 این نوع گیفت‌ها چه زمانی به وجود آمدند؟

زمان‌های گذشته، حدود قرن ۱۶ میلادی در اروپا و به خصوص طبقه بالای کشورهای فرانسه و ایتالیا عروس و داماد جعبه جواهرات فلزی کوچکی که ساخته شده از سنگ‌های گران و کریستال بود به مهمانان در مراسم ازدواج اهدا می‌‌کردند. این جعبه‌‌ها شامل قند (نماد ثروت و سلطنت و اشراف زادگان) بود. از قند به دلیل گرانی آن استفاده می‌شد زیرا در آن زمان قند خاصیت درمانی داشت.

نکات سفارش یا ساختن گیفت عروسی

 

پس از چندین سال مغز بادام هم به این جعبه‌ها اضافه شد تا در کنار قند و متضاد بودن با آن نماد شیرینی و تلخی و یکسان نبودن زندگی باشد. رفته رفته قیمت قند کاهش پیدا کرد و به جای آن از نقل، نبات، شکلات و شیرینی نیز استفاده می‌شد. این گیفت‌ها نه تنها در برخی کشورهای اروپا بلکه در سایر کشور‌ها و قاره‌ها نیز رواج پیدا کرد و به رسم دائمی تبدیل گشت. نوع گیفت‌ها در کشورها متفاوت می‌باشد.

انواع گیفت عروسی

با توجه به شرایط مالی و سلیقه عروس و داماد انتخاب گیفت‌ها متفاوت می‌باشد. مثلا زوجی همان گیفت‌های سنتی‌ یا برخی دیگر متناسب با عید، مناسبت پیش رو یا فصل‌ها گیفت انتخاب می‌کنند. به طور خلاصه ۴ نوع گیفت برای مراسم ازدواج وجود دارد:

گیفت سنتی: این نوع گیفت‌ها همان طور که از اسمشان پیدا است مانند زمان‌های گذشته جعبه‌های تزئین شده‌ای شامل هدیه‌های کوچکی برای یادگاری به مهمانان داده می‌شود.

گیفت خانگی: این گیف‌ها بیشتر نماد ازدواج را نشان می‌دهند و غالباً توسط خود عروس با همراهانش درست می‌شود. مانند: عروسک‌های عروس و داماد، کله قند کوچک، دسته گل و غیره.

گیفت مناسبتی: گیفت‌های مناسبتی نشان دهنده فصل، محل ازدواج، مناسبت‌های خاص یا شغل خود می‌باشد. به عنوان مثال اگر عروسی زوجی در فصل تابستان باشد طراحی گیفت‌هایی با طرح بستنی جذاب می‌شود یا اگر عروسی در عید قربان باشد، طرح گوسفند یا بره در گیفت به عنوان نماد قربانی کردن گوسفند قابل استفاده می‌باشد. همچنین اگر محل ازدواج زوجی در باغ باشد استفاده از گل و گیاه‌های کوچک به عنوان نماد باغ گیفت را زیبا می‌کنند.

گیفت-عروسی

گیفت فرهنگی: این گیفت نشان دهنده آداب و رسوم و عقاید یک قوم یا فرهنگ می‌باشد. مثلاً استفاده از طرح عروسک‌هایی کوچک با لباس محلی یا صنایع دستی کوچک هر منطقه مانند: کوزه‌های سفالی، صندوقچه کوچک، گذاشتن شیرینی‌های محلی در گیفت و غیره.

وجود خوراکی در گیفت‌های عروسی باعث جذابیت شده و مهمانان را غافلگیر می‌کند زیرا گیفت‌های دارای خوراکی پرطرفدار می‌باشند. علاقه مهمانان بیشتر به شیرینی و شکلات می‌باشد. علاوه بر این شکلات نسبت به بقیه خوراکی‌ها مقرون به صرفه بوده و حمل آن برای مهمانان راحت‌تر است.

نکات سفارش یا ساختن گیفت عروسی

در تصمیم سفارش یا ساخت گیفت مواردی را مانند:  شرایط مالی خود، مدت زمان باقی مانده تا عروسی، تناسب گیفت با تم عروسی، تعداد کارت عروسی (زیرا به هر خانواده یک گیفت داده می‌شود و تعداد کارت عروسی نیز همان تعداد خانواده‌ها می‌باشد.)  و مدت ماندگاری گیف را (شکلات یا گل طبیعی) در نظر بگیرید.

شوکو برندز با دارا بودن شکلات‌های متنوع و بسته بندی‌های شیک این امکان را به شما می‌دهد تا برای سازمان یا افراد یا مراسم‌‌های خاص هدیه‌های زیبا انتخاب کنید‌. این برند امکان تهیه سفارش‌های شما را حتی در تعداد بالا دارد و هر نوشته یا طرح لوگو که درخواست کنید برای شما روی جعبه اعمال می‌کند. شوکو برندز آماده دریافت سفارشات به صورت آنلاین نیز می‌باشد تا در وقت شما صرفه جویی شود و مشکل مسیر هم نداشته‌ باشید.

کله قند نماد چیست؟

کله قند پس از تزئین، در سفره عقد ایرانی کاربرد دارد و هنگام عقد بر سر عروس و داماد سائیده می‌شود

همچنین در مراسم خواستگاری زرتشتیان، کله قند به عنوان هدیه‌ای از خانواده داماد به خانواده عروس ارائه می‌شده‌است.

در فرهنگ مردم بومی بخش‌هایی از مازندران، خوزستان، گرگان، سمنان و قوچان شکستن کله قند بخشی از مراسم سنتی شیرینی خوران و بله بران پیش از ازدواج است. در منطقه دوتپه در تمامی مراسمات عروسی از جمله بله برون، شیرینی خوران و… از خانۀ داماد برای عروس و بالعکس کله قند می‌برند در مراسم بله برون کله قند را در مجلس مردانه می‌شکنند و در مجلس زنانه در مراسم شیرینی خوران بالای سر عروس و داماد و روی شال دوواق می‌شکنند. همچنین برای خانواده های داغدیده در نزدیکی های چهلم متوفی کله قند می برند

سخن آخر

در این مطلب در مورد گیفت‌ عروسی و انواع آن صحبت کردیم. شما با سفارش گیفت‌های شکلات برای مراسم ازدواج خود از شوکو برندز و همچنین درخواست نوشته یا طرح  لوگوی مورد نظر روی گیفت سبب شوید تا مهمانان شیرینی شب عروسی را درمزه شکلات هم حس کنند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *