شکلات

آیا شکلات کافئین دارد؟

آیا شکلات کافئین دارد؟

همانطور که می‌دانید کافئین در برخی خوراکی‌ها وجود دارد اما تا به حال فکر کرده‌اید کافئین شکلات چه میزان است؟ شکلات فواید زیادی دارد و حتی برای برخی بیماری‌ها پیشنهاد می‌شود. از مزیت‌های شکلات می‌توان به این اشاره کرد که انرژی را تقویت کرده و خلق و خو را بهتر می‌کند.

تشخیص مقدار کافئین در شکلات بر اساس رنگ

شکلات از دانه‌هایی به دست می‌آید که در میوه درختان کاکائو وجود دارند. این درختان در نزدیکی خط استوا یافت می شوند. این دانه‌ها را عموما دانه‌های کاکائو می‌گویند. این دانه‌های کاکائو را از پوسته‌های آن‌ها خارج می‌کنند سپس آن‌ها را تخمیر می‌کنند. آن‌ها را خشک می‌کنند و تبدیل به مایع می‌کنند. فرآیندهایی که ذکر شدند بخشی از پروسه شکلات سازی محسوب می‌شوند. داخل شکلات مقدار کمی کافئین و همچنین مواد دیگری وجود دارد. این ماده‌ها می‌توانند در برخی افراد خلق و خو یا انرژی را افزایش دهند. وقتی می‌خواهند شکلات را به منظور اهداف تجاری تولید کنند، به آن مواد دیگری همچون شکر، وانیل و لسیتین اضافه می‌کنند. از رنگ شکلات می‌توان کم یا زیاد بودن کافئین موجود در آن را تشخیص داد. اگر شکلات رنگ تیره‌تری داشته باشد، میزان کافئینی که در آن وجود دارد بیشتر است.

مایعی که از آب شدن دانه‌های کاکائو به دست می‌آید، دارای ترکیباتی چون کره کاکائو و مواد جامد کاکائو می‌باشد. تهیه شکلات با استفاده از هر دو آن‌ها صورت می‌گیرد. بر حسب گونه شکلاتی که قرار است تولید شود، مقدار این دو متفاوت خواهد بود. در مواد جامد کاکائو کافئین موجود است در صورتی که در کره کاکائو این ماده یافت نمی‌شود.

کافئین-شکلات

غالبا این طور است که بر اساس مقدار تاریک بودن شکلات مقدار وجود کافئین در شکلات مشخص می‌شود. شکلاتی که رنگ تیره‌تری داشته باشد نشان می‌دهد که دارای مواد جامد کاکائو بیشتری است. به دلیل این که در مواد جامد کاکائو، کافئین وجود دارد در نتیجه شکلات با مقدار مواد جامد کاکائو بیشتر، کافئین بیشتری دارد. جالب است بدانید که شکلات سفید تنها کره کاکائو دارد و در این نوع شکلات خبری از جامدات کاکائو نیست. این به معناست که کافئینی در آن وجود ندارد و مقدار آن صفر است.

چه میزان کافئین در انواع شکلات وجود دارد؟

وزارت کشاورزی ایالات متحده درمورد مقدار کافئینی که در انواع شکلات‌ها وجود دارد آماری را ارائه کرده که به شرح زیر است.

شکلات تلخ ۱۲ میلی گرم کافئین در هر اونس خود دارد.

شکلات شیر​​ ۹ میلی گرم کافئین در هر ۱٫۵۵ اونس خود دارد.

شکلات سفید هیچ کافئینی در خود ندارد.

تاثیر تئوبرومین در سطح انرژی افراد

در مواد جامد کاکائو تئوبرومین در کنار کافئین شکلات وجود دارد. تلخی که در شکلات تلخ وجود دارد از تئوبرومین است. این ماده طعم تلخ در شکلات ایجاد می‌کند. موادی که در کافئین و تئوبرومین وجود دارند طبیعی هستند و قابلیت تحریک سیستم عصبی مرکزی را دارند. این ترکیبات باعث افزایش احساس هوشیاری افراد می‌شوند و خلق و خوی آن‌ها را بهتر می‌کنند. تئوبرومینی که در مواد جامد کاکائو وجود دارد بیشتر از کافئین موجود در آن است. در پنجاه گرم شکلات تلخ ۱۹ میلی گرم کافئین و ۲۵۰ میلی گرم تئوبرومین وجود دارد. در شکلات شیر ​​اکثرا نصف این مقدار و حتی در برخی مواقع کمتر وجود دارد. شکلات سفید هیچ گونه مواد جامد کاکائو ندارد. حتی در مواردی خاصیت تئوبرومین خاصیت ضد التهابی دارد و به گونه موثری مانع از رشد تومور می‌شود. این مورد تاثیر شگرفی در کاهش سرفه دارد. به دلیل همین خاصیت در برخی مواقع برای درمان آسم و دیگر بیماری های تنفسی به کار می‌رود.

چه میزان کافئین در انواع شکلات وجود دارد؟

عوارض منفی تئوبرومین و کافئین برای بدن

شاید این جمله را از دامپزشک‌ها زیاد شنیده باشید که دادن شکلات به سگ‌ها و گربه‌ها به شدت خطر دارد و در برخی موارد باعث مرگ آن‌ها می‌شود. متابولیزه شدن تئوبرومین توسط حیوانات نسبت به انسان‌ها کندتر انجام می‌شود. همین امر باعث می‌شود این ماده برای انسان‌ها آن چنان خطری نداشته باشد.

میزان تئوبرومینی که در شکلات به کار رفته‌است می‌تواند روی اخلاق افراد اثر گذاشته و آن‌ها را خوش اخلاق‌تر کند. اگرچه باید توجه داشته باشید در دوزهایی که بیشتر از ۲۵۰ میلی گرم هستند، به صورت برعکس عمل می‌کند.

اگر به کافئین بسیار حساسیت دارید، نزدیک موقع خواب از مصرف مواد کافئین دار یا شکلات‌های حاوی کافئین پرهیز کنید. تئوبرومین و کافئین شکلات هر دو از جمله مواد محرک محسوب می‌شوند. در این صورت اگر نزدیک زمان خواب، افراد حساس شکلات تلخ یا کاکائوی گرم مصرف کنند، امکان دارد بی خوابی برایشان اتفاق بیفتد و اذیت شوند.

سخن آخر

در این مطلب درمورد کافئین شکلات، عوارض کافئین برای بدن، میزان کافئین شکلات و …. صحبت کردیم. میزان کافئینی که در شکلات‌های مختلف وجود دارد با یک دیگر فرق دارد. در برخی موارد حتی کافئین بیشتری به آن‌ها اضافه می‌کنند که انرژی بیشتری را تامین کند. در میله‌های انرژی و دیگر محصولات که شکلات دارند، کافئین اضافه شده قابل مشاهده است. اگر قصد دارید بسته‌های شکلات به کسی هدیه دهید و طرح یا لگوی خاصی را روی آن‌ها درج کنید می‌توانید از سایت شوکو برندز کمک بگیرید. شوکو برند امکان بسته بندی و جعبه‌های سفارشی با طرح اختصاصی را برای افراد یا سازمان‌ها فراهم می‌کند.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *