مناسبت ها

رسم پاگشا برای تازه عروس و داماد

سفارش شکلات پذیرایی برای چه مراسماتی مناسب است

رسم و رسومات مختلفی برای قبل و بعد از ازدواج عروس و داماد وجود دارد. یکی از این مراسم‌ها رسم پاگشا است. این مراسم پس از ازدواج گرفته می‌شود و نزدیکان و آشنایان، عروس و داماد را به خانه خود دعوت می‌کنند و به آن‌ها هدیه‌ای می‌دهند. این رسم به فرهنگ هر قومیت نیز بستگی دارد و تفاوت‌هایی بین نوع هدیه و برگزاری پاگشا وجود دارد. برای آشنایی بیش‌تر با این مراسم تا انتها ما را همراهی کنید.

سنت رسم پاگشا

مراسم پاگشا شامل جشن یا مهمانی‌هایی است که پس از حجله نشینی توسط بستگان عروس و داماد برای آن‌ها گرفته می‌شود تا زندگی جدید زوجین و شروع فعالیت‌های آن‌ها را گرامی بدارند. در زرتشتیان ابتدا پدر و مادر داماد این مراسم را برگزار می‌کنند. سپس بقیه بستگان و نزدیکان عروس و داماد را به خانه خود دعوت می‌کنند. در برخی مناطق عروس و داماد را یک روز کامل مهمان خود می‌کردند اما در تهران به همان یک وعده اکتفا می‌کنند.

در زمان‌های گذشته نیز این رسم وجود داشت که برای کاهش علاقه دختر به خانه پدری تا چهل روز دختر نباید به خانه پدر و مادر برود. پس از گذشت این مدت مادر دختر، او و همسرش را به خانه خود پاگشا می‌کرد و هدیه‌ای به دخترش می‌داد. این رسم معمولاً با وعده ناهار همراه بود.

این رسم در برخی شهرها دارای نام‌های مختلف است. مراسم پاگشا کردن عروس و داماد در تهران به پاگشا یا پاگشا کردن، در کردها پاگشا یا پاگوشا، در سیستانی‌ها به پاگشو، در گیلان به پاکشون یا پاکشن، در آذربایجان به آیاق آچما یا آیاق آچماق و در کرمانی‌ها، بختیاری‌ها و فارس‌ها به پاگشا معروف است. پاگشا با تفاوت‌هایی در اقوام مختلف برگزار می‌شود. به عنوان مثال در سروستان فارس پس از برگزاری مهمانی توسط خانواده دختر، عروس و داماد ۳ تا ۵ روز از خانه آن‌ها بیرون نمی‌روند.

تدارکات و هدیه‌های رسم پاگشا

در بیش‌تر مناطق مراسم پاگشا در منزل گرفته می‌شود. بعضی از میزبانان ترجیح می‌دهد که این مراسم را خارج از منزل و در رستوران‌ها برگزار کنند. این مورد به فرهنگ خانواده‌ها مربوط می‌شود اما پاگشا کردن عروس و داماد در خانه بیش تر مورد استقبال قرار می‌گیرد. سوال برخی از افراد این است که علاوه بر عروس و داماد چه کسانی به مراسم پاگشا دعوت می‌شوند؟ این موضوع به توان مالی و فرهنگ بستگی دارد. بزرگان فامیل، پدر و مادر عروس و داماد از افرادی هستند که در این مراسم دعوت می‌شوند.

هدیه‌ای که توسط میزبانان به عروس و داماد داده می‌شود، پاگشایانه یا رونما نام دارد. رونماها خوشبختانه دارای تنوع زیادی هستند و لزوماً هزینه زیادی را برای میزبان ایجاد نمی‌کند. پاگشایانه به فرهنگ هر منطقه بستگی دارد. به طوری که در سروستان مادر عروس پیش‌رو را به دختر خود هدیه می‌داد. پیش‌رو هدایایی مثل پیراهن، پارچه و آجیل ( کنجد، بادام، تخمه هندوانه، شاهدانه و تخم کدو) را شامل می‌شود. تهرانی‌ها بیش‌تر دستبند، گردنبند و گوشواره‌هایی از جنس نقره یا طلا را به عروس می‌دادند.

هرچند که هنوز سنت‌ها حفظ می‌شود و هر شخص طبق فرهنگ خود عروس و داماد را پاگشا می‌کند و به آن‌ها هدیه می‌دهد اما با گذشت زمان هدیه‌های دیگری نیز به پاگشایانه اضافه شد. برخی از میزبانان لوازم خانگی، برخی دیگر خوراکی‌های مختلف مانند شکلات‌های بسته بندی و شیرینی و برخی دیگر اکسسوری‌هایی مانند دستبند، عطر و کیف را به عروس و داماد می‌دهند.

رسم-پاگشا

خدمات شوکوبرندز در این زمینه

شکلات از خوراکی‌های پرطرفدار و خوشمزه است که در هدیه دادن نیز مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته‌است. با انتخاب شوکوبرندز شبی به یاد ماندنی از رسم پاگشا برای عروس و داماد رقم بزنید. طرح‌های مختلفی برای این هدیه وجود دارد. نام عروس و داماد روی شکلات یکی از آن‌ها است. همچنین استفاده از متن‌هایی مانند به پای هم پیر شین، پیوندتان مبارک و با آرزوی بهترین‌ها، جذابیت هدیه را بیش تر می‌کند.

شوکوبرندز شکلات‌ها را در طرح‌ها و بسته بندی‌های متنوع با کیفیت بالا به مشتریان خود ارائه می‌کند و این امکان را فراهم کرده که به راحتی می‌توانید سفارشات خود را در هر تعدادی که می‌خواهید، انجام دهید. شوکوبرندز علاوه بر خدماتی که برای اشخاص ارائه می‌دهد، برای دریافت سفارشات سازمان‌ها نیز آماده‌است. سازمان‌ها برای هدیه به مشتریان یا کارمندان خود از باکس‌های زیبا و تزئین شده شوکوبرندز می‌توانند استفاده کنند. ثبت سفارشات با مشورت کارشناسان باعث می‌شود تا درگیر مشکلاتی مانند مسیر طولانی، ترافیک و کمبود وقت نشوید و به موقع سفارش‌های خود را تحویل بگیرید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *