شکلات

تاریخچه شکلات

شکلات در بین تمامی مردم جهان از محبوبیت قابل توجهی برخوردار است. اما می‌دانید تاریخچه شکلات چیست؟ از کجا آمده؟ توسط چه کسی درست شده‌است؟ شکلات ماده‌ای است که افراد بسیاری با خوردن آن لذت بی نظیری را تجربه می‌کنند. با خوردن شکلات که دارای طعم فوق العاده‌ای است، وارد دنیای فانتزی دیگری می‌شویم.

آشنایی با تاریخچه شکلات

شکلات دارای قدمت ۴۰۰۰ ساله است. این تاریخچه از آمریکای باستانی شروع شده و تا مکزیک هم ادامه دارد. اولین بار یافتن گیاهان کاکائو در این نواحی صورت گرفته‌است. تهیه شکلات از درختی به نام تئوبروما انجام می‌شود. اولین شکلات دنیا توسط اولمک‌ها درست شدند.

اولین تمدن در آمریکای لاتین اولمک هستند. تبدیل گیاه کاکائو به شکلات توسط آن‌ها صورت گرفت. آن‌ها در مراسم‌های خود نوشیدنی‌های شکلاتی را به کار می‌بردند. بنابر این ” اولمک‌ها ” جز اولین مردمانی به حساب می‌آیند که ساخت شکلات را انجام می‌دادند. بعد از آن‌ها مایان‌ها آمدند که از شکلات به عنوان نوشیدنی مقدس یاد می‌کردند. لذت طعم کاکائو توسط این گروه کشف شد.

روش تهیه شکلات مایان این گونه بود که به انواع خام دانه‌های کاکائو  کمی ذرت و فلفل اضافه می‌کردند و آن‌ها را می‌جوشاندند. در نهایت یک ترکیب کف مانند غلیظ از آن حاصل می‌شد و آن را آب تلخ می‌نامیدند.

آزتک‌ها از جمله کسانی بودند که اولین بار در مکزیک و دومین گروه مشتاق به مصرف کاکائو به حساب می‌آمدند. از آن جایی که محل زندگی آزتک‌ها خشک بود، توانایی پرورش درخت کاکائو را نداشتند. از همین رو یافتن دانه‌های کاکائو از طریق داد و ستد و یا از طریق جنگ‌ها به صورت غنائم جنگی را انجام می‌دادند و حتی آن را برای داد و ستد به کار می‌بردند. استفاده از دانه‌های کاکائو در قرن ۱۵ انجام می‌شده که آن را به مواد غذایی مختلف می‌افزودند. با این کار آن‌ها طعم خوبی می‌گرفتند و به عنوان یک نوشیدنی انرژی بخش استفاده می‌شدند. جالب است بدانید که  قبل از جنگ بیشتر از آن می‌نوشیدند.

شکلات در اسپانیا

تاریخچه-شکلات

شکلات توسط هرنان کورتس در سال هزار و ۵۲۸ از آمریکا وارد اسپانیا شد. او برای یافتن ثروت و طلا رفته بود اما به جای آن یک فنجان دانه کاکائو آورد. برای اسپانیایی‌ها، شکلات مایع یک نوشیدنی اشرافی تلقی می‌شد. آن‌ها این نوشیدنی اسپانیایی را به همراه شکر و عسل می‌آوردند به دلیل این که تلخی طعمش را کمتر کند. این امر شکلات را به سرعت در بین افراد ثروتمند محبوب کرد. حتی کاتولیک‌ها هم از عاشقان شکلات به حساب می‌آمدند و در مراسم شادی از آن استفاده می‌کردند. مدت طولانی شکلات در اسپانیا ماند و کم کم به ایتالیا و کشورهای دیگر راه یافت.

سفارش شکلات‌های خاص از شوکو برندز

حال که از تاریخچه شکلات این خوراکی خوشمزه و دوست داشتنی صحبت کردیم اگر بخواهید به یک نفر آن را با یک بسته  ویژه هدیه دهید یا به افراد یک سازمان برای مناسبت خاص می‌توانید از شوکو برندز کمک بگیرید. شوکو برندز امکان ارائه تعداد بالایی از بسته‌های شکلات را فراهم کرده‌است. حتی اگر شما به عنوان یک شرکت یا سازمان دارای برند خاصی هستید یا اگر مارک خاصی مورد نظرتان است، با شوکو برندز این امکان را دارید که آن را بر روی جعبه شکلات هدیه حک کنید و به عنوان هدیه تقدیم افراد کنید. یک کادو ویژه با برند خاص همیشه در ذهن‌ها می‌ماند که شما با استفاده از این نوع هدیه خاطره‌ای خوب از خود در یاد مشتریان یا افراد سازمان خود ثبت می‌کنید.

نخستین کافه شکلات کجا افتتاح شد؟

یک فرد فرانسوی در سال ۱۶۵۷ میلادی در لندن نخستین خانه شکلات یا همان کافه شکلات را افتتاح کرد. در این خانه شکلات نوشیدنی شکلات و حتی مواد لازم برای این نوشیدنی فراهم می‌شد. کم کم که این خانه شکلات گسترش یافت که سبب شد این خانه‌ها به مکان‌های بسیار لوکسی تبدیل شوند. مردم به این خانه‌ها می‌رفتند  و یک نوشیدنی شکلاتی می‌خوردند و با یکدیگر گفتگو می‌کردند. افتتاح مشهورترن خانه شکلات “Whites chocolatehouse” در سال ۱۶۹۳ میلادی انجام گرفت. کم کم خانه‌های شکلات به کلوپ‌های بسیار لوکسی تبدیل شدند.

سخن آخر

در این مطلب درمورد تاریخچه شکلات صحبت کردیم. اگر قصد دارید بسته‌هایی برای پذیرایی در مراسم‌ها یا هدیه تهیه کنید و طرح یا لگوی خاصی را روی آن‌ها درج کنید می‌توانید از سایت شوکو برندز کمک بگیرید. شوکو برندز امکان بسته بندی و جعبه‌های سفارشی با طرح اختصاصی را برای افراد یا سازمان‌ها فراهم می‌کند.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *